Oxygenoterapie – inhalace kyslíku
Oxygenoterapie využívá při léčbě kyslík, který je vpravován do těla pomocí inhalace. Nejčastěji je oxygenoterapie ordinována pacientům s plicními i mimoplicními chorobami. Je vhodná pro kuřáky, k posílení obranyschopnosti organismu, proti infekcím a nádorovým onemocněním, potlačení migrén i negativních účinků exhalací v ovzduší a zvyšuje odolnost organismu vůči stresu a přepracovanosti. Také obecně zlepšuje kvalitu života pacientů. Oxygenoterapie je komplexní léčbou, která působí nejen na nemocný orgán, ale i na celý organismus.
K čemu slouží kyslíková terapie
Oxygenoterapie je využívána především ke zlepšení prevence některých onemocnění. Urychluje hojení, zvyšuje fyzickou kapacitu a v neposlední řadě má blahodárné účinky na pleť. Jelikož je kyslík pro naše tělo hlavní pohonnou látkou a nedá se v organismu skladovat, musíme zajistit jeho pravidelný přísun. To zajišťuje dýchání, které dostává z plic kyslík do krve a díky oběhovému aparátu dále do celého těla.
Pokud má tělo nedostatek kyslíku, je v těle i nedostatek energie. Při oxygenoterapii neboli vdechování kyslíku se doporučuje frekvence aplikace minimálně 5×–10×. Oxygenoterapie navozuje pacientům ústup únavy, pocit celkového zklidnění a zlepšení dýchání. Význam vdechování koncentrovaného kyslíku spočívá ve zpomalení procesu tělesného a duševního stárnutí. Příznivě působí na psychiku, zlepšuje energetický stav organismu a snižuje nepříznivé vlivy špatných ekologických podmínek, které působí na naše zdraví.
Jak často absolvovat ošetření
Frekvence ošetření je velmi individuální. Některý organismus reaguje velmi dobře již na jednu kúru týdně (stačí 30–45 minut). Při dlouhodobých vasospastických bolestech hlavy nebo pro osoby starších ročníků a kuřáky je vhodná inhalace každý den.
Oxygenoterapie je vhodná
- pro kuřáky
- osoby vykonávající profesi zatěžující mozkovou činnost
- pro regeneraci po tréninku nebo jiné namáhavé činnosti
- při bolestech hlavy
- při zvýšené únavě
- při bolestech nohou
- při poruchách spánku
- při psychických problémech a depresích
- vhodná při terapii zhoubných nádorů a srdečních onemocněních
- při funkčních dechových potížích
- při onemocnění plic a průdušek
- při potížích klimakteria
Proč absolvovat oxygenoterapii
Posílí obranyschopnost organismu proti infekcím, cévním a nádorovým onemocněním. Jedná se o preventivní opatření před migrénou a stresem. Příznivě ovlivňuje lidský organismus při vysokém krevním tlaku, cukrovce, bércových vředech, srdeční arytmii, po infarktu a dalších onemocněních. Je doporučována před operacemi a vhodná i na pooperační doléčení.
U zdravých lidí zvyšuje tělesnou výkonnost při sportování a zlepšuje celkový energetický stav organismu. Inhalace kyslíku posiluje imunitní systém a oddaluje projevy stárnutí včetně snížené sexuální výkonnosti.
Kdy se kyslíková terapie nedoporučuje
Oxygenoterapie není vhodná pro ty z vás, které trápí epilepsie nebo zvýšená činnost štítné žlázy. Podstoupit byste ji neměli ani po transplantaci orgánů.